Opis:
Wiek wykonawców/uczestników:
Materiały:
Wykorzystywane przedmioty codziennego użytku:
Czas wykonania:
Miejsce zabawy:
Zagrożenia
Opis:
Wiek wykonawców/uczestników:
Materiały:
Wykorzystywane przedmioty codziennego użytku:
Czas wykonania:
Miejsce zabawy:
Zagrożenia
1 | Kinga
Jestem pod wrażeniem! Fontanna jest pierwszym obejrzanym przeze mnie filmikiem (o stronce przeczytałam w GN) i na pewno nie ostatnim. Chyba w ogóle będę tu często bywać. Mam w domu takiego małego odkrywcę (5 lat), którego interesuje WSZYSTKO i dlatego na pewno jeszcze nie raz tutaj zajrzymy. A na razie podziwiam, pozdrawiam i życzę powodzenia :-))) No i jeszcze wielu równie ciekawych eksperymentów!
3 | P.
Ja również przeczytałem w GN o prowadzeniu takiego „przedsięwzięcia” i jestem pod wielkim wrażeniem. Innicjatywa jest świetna i jak widać juz przydaje sie wielu rodzinom Dzięki !
4 | anna
Panie Marku, serdeczne dzięki. Genialne pomysły, Córunia doskonała. Krótko mówiąc mam zamiar wykorzystać Pana pomysły w pracy z moimi uczniami na kółku zainteresowań.
Dziękuję i proszę o dalsze doświadczenia z „kieszeni”. Mamy szansę zainteresować młodych ludzi fizyką. Bo fizyka to nie tylko fizyczne rachunku przez cały rok szkolny!
Pozdrawiam
5 | tomek!@#$%^&*()
super ciekawe i naucające filmiki i prse o więcej diękuje;D
6 | szymon
mi to wyszło
ps :NIE TRZEBA BARDZO SIĘ WYGŁUPIAĆ
MORZECIE ZROBIĆ MINI ŚWIECE DYMNA?
8 | Marcin
Ogólnie bardzo mi się podoba
Drobna uwaga: cząsteczki wody przyciągają się- ale ta siła jest zdecydowanie za mała aby pociągnąć za sobą kolejne cząsteczki wody. Ciśnienie w naczyniu wypycha wodę przez słomkę (zasada podobna do tej jak w naczyniach połączonych). Weźmy jeszcze inny przykład- prosta czynność: picie wody przez słomkę. Czy jeśli słomka była by bardzo długa ssąc wodę przez jej koniec napili byśmy się? Nie oczywiście pojęcie „bardzo długa” jest względne- ale nie chcę się tu za bardzo rozpisywać z teorią. W każdym razie istnieje pewna granica długości od której nie będziemy już mogli się napić wody bo… ciśnienie słupa wody w rurce przewyższy ciśnienie z jakim naciska powietrze na wodę w szklance i choćbyśmy ssali nie wiadomo jak mocno- stworzyli nawet idealną próżnię w ustach to i tak różnica ciśnień: zewnętrzne-panujące w rurce będzie równe zero i woda nie popłynie
Nie pomoże nawet „lepkość wody”.
9 | Marcin
odpowiednio cienka rurka ma odpowiednio mały stosunek masy wody do pow. wewn. rurki (woda się „lepi” też do tej pow.). natomiast dla szerszych rurek… http://w967.wrzuta.pl/obraz/51cDIIS8yqv/przepraszam_za_kiepska_kreske Przepraszam za małą dokładność, mam 5min dosłownie i muszę lecieć Kom. piszę bardziej do inf. autora, wiec jeśli autor sobie nie życzy nie musi go publikować, a odp można ma maila. Pozdrawiam