To tylko fizyka

01 sty, 2013

Zabawy z gazami na kółku w szkole

Zamieszczony przez: Marek Pawłowski w: 01 mechanika|04 powietrze|05 ciepło|lekcje


Ania przygotowała dla swoich młodszych koleżanek i kolegów w Szkole Podstawowej nr 221 w Warszawie scenkę o sprytnych czarownicach. Pokazały ją razem z Wiktorią. Bohaterem pokazu był dwutlenek węgla.

W drugiej części bardziej doświadczony czarodziej pokazał kilka właściwości różnych gazów – tlenu, dwutlenku wegla, helu i wodoru, którego nazwa nie została podana. Dzieci asystowały przy doświadczeniach, a zakończyło się oczywiście wybuchowo.

Pokazy zostały zaprezentowane na zajęciach kółka matematyczno-przyrodniczego dla uczniów zdolnych z klas I-III. Kółko prowadzi pani mgr Ewa Walczewska w ramach projektu indywidualizacji nauczania i wychowania. Wcześniej Ania ze swoją koleżanką Astrid, zaprezentowały swoją scenkę koleżankom i kolegom z piątej klasy, w której się uczą.

Za wyjątkiem helu (który można kupić w balonikach lub w zestawach do napełniania) wszystkie inne elementy wykorzystane w pokazach są łatwo dostępne w domu lub w pobliskim markecie albo w aptece. Na filmie celowo nie pokazuję jak zrobić wodór. Jest także bardzo proste, a składniki do „produkcji” są jeszcze łatwiej dostępne niż w przypadku tlenu. Jeśli z pytaniem o przepis zwrócą się do mnie nauczyciele, to chętnie odpowiem mailem.

Brak odpowiedzi na "Zabawy z gazami na kółku w szkole"

Formularz komentarza

Dołącz do nas na:

Co to za strona?

"To tylko fizyka" jest prywatnym projektem edukacyjnym. Jego autorem jest dr Marek Pawłowski. Projekt przedstawia proste doświadczenia fizyczne dla dzieci i nie tylko. Został zapoczątkowany we wrześniu 2009 r.
e-mail: totylkofizyka@gmail.com

  • Marek Pawłowski: W Warszawie kupuję na giełdzie elektronicznej w przejściu podziemnym przy GUS (Trasa Łazienkowska przecina Aleje Niepodległości). Im mniejsze na
  • zuzka: A gdzie można kupić tę diodę ? jaka to ma być dioda? bo mam problem z zakupem :) dziękuję z góry :))
  • Kasia: Nawet fajne gdyby tylko to przelewało się troche szybciej można by było wykorzystywać to na codzień :-D